מחלות ניווניות מאופיינות באובדן של נוירונים ונגעים נוירופתולוגיים באזורים מסוימים במערכת העצבים המרכזית. הנטינגטון היא מחלה תורשתית אוטוזומלית דומיננטית.

המחלה מאופיינת בתנועות לא רצוניות (כוריאה= ריקוד ביוונית), הפרעה פסיכיאטרית ודמנציה. קיימת הדרדרות מתמדת והקושי גדל עם הזמן תוך כדי ירידה בתפקוד קוגניטיבי ותסמינים פסיכיאטריים. הגיל הממוצע בו מתחילה המחלה 30-50.

קנאביס ובעקר קנבידיול (CBD) מסייע לטיפול בהפרעות תנועה ובתנועות בלתי רצוניות בין השאר בשל תכונותיו המגנות על מערכת העצבים. הביטוי הקליני של הפרעות תנועה הוא בתסמינים מוטוריים כגון רעד במנוחה, נוקשות (גלגל שיניים), איטיות (ברדיקינזיה), חוסר תנועה (אקינזיה), אובדן יישור רפלקס, הפרעות בהליכה, (דשדוש הליכה), ספסטיות ואובדן תנועה אוטומטית, פגיעה בתנועת עיניים (בד"כ במבט כלפי מטה) וכן תפקוד לקוי אוטונומי, קוגניטיבי ודיכאון.

חולי הנטינגטון סובלים מהפרעה קשה ביותר בתפקוד יומיומי בשל תנועות לא רצוניות בגפיים, צוואר ובפנים. כתוצאה מתנועתיות יתר זו הם מתעייפים מאד, יורדים במשקל ונחלשים. בשלב מתקדם של המחלה כבר אין תנועות לא רצוניות ויש נוקשות רבה בשרירים עד חוסר תנועה מוחלט. יכולה להופיע עווית שרירים,(דיסטוניה) וקפיצות לא רצוניות ברגליים (מיוקלונוס). החולים הופכים לסיעודיים. לא אחת מופיעים תסמיני פסיכיאטריים עוד לפני התופעות הגופניות. החולים חווים חרדה, אדישות, הסתגרות והימנעות מקשרים חברתיים. לעתים גם התקפי זעם, מחשבות שווא, חשדנות, הזיות והפרעות בהתנהגות מינית.

הטיפול בהנטינגטון הוא סימפטומטי בלבד. התרופות שנותנים להפחתת כמות הדופמין גורמות לתופעות לוואי פרקינסוניות. החולים מקבלים טיפול נוגד דיכאון וכאב.

סקירת 22 מחקרים בנושא מצביעה כי קנאביס עשוי להיות טיפול יעיל בכל הסימפטומים. קנאביס משפר את איכות השינה, נוגד דיכאון, מפחית כאב, מפחית רעד, מפחית הפרעות תנועה ותנועות בלתי רצוניות. מתן קנבידיול (CBD) הפחית תופעות פסיכוטיות וחרדה בחולים אלו. מסקנת החוקרים כי יש מקום לשלב CBD ומוצרים מאוזנים של THC:CBD

לאור היתרונות הרבים מומלץ לשקול טיפול בקנאביס כטיפול משלים להקלה סימפטומטית ולהאטת ההתקדמות מחלת הנטינגטון.

אירית אבישר היא אחות ועו”ד, יו”ר האגודה הישראלית לסיעוד קנאביס רפואי ומנהלת קליניקה לטיפול בקנאביס בפריסה ארצית.

מקור >> Huntington Disease and MC

מגזין רפואי חרט על דגלו להביא את המחקרים והמאמרים האמינים ביותר אך אינו מהווה עצה רפואית או חוות דעת מקצועית ואינו תחליף להתייעצות עם איש מקצוע מוסמך, בכל בעיה רפואית או נפשית יש להיוועץ ברופא המלווה שלכם.

הוספת תגובה

אתר זה מוגן על ידי reCAPTCHA ו-Google מדיניות פרטיות ו תנאי השירותלהגיש מועמדות.

ברישום התגובה הנך מסכים לתנאי השימוש

אל תפספסו

בריאות

יוני 22, 2022

הוצאת רישיון לקנאביס רפואי – למי ואיך פונים ?

הוצאת רישיון לקנאביס רפואי – למי ואיך פונים ? משרד […]

בעיות שינה

בריאות

יוני 15, 2022

בעיות שינה – הירדמות פתאומית

נרקולפסיה, מחלה שהסימפטום העיקרי שלה הוא הירדמות פתאומית, נחשבת למחלה […]

בעיות שינה

בריאות

יוני 13, 2022

בעיות שינה – קשיים בהתעוררות

מכירים את האנשים שישנים ארבע שעות בלילה והם מרגישים שזה […]

תרומת דם מגזין רפואי

בריאות

יוני 13, 2022

לתרום דם זה כנראה בריא – 6 עובדות לכבוד יום תרומות הדם העולמי

מדי שנה מדינות רבות ברחבי העולם מציינות את יום תרומות […]