אתמול בלילה משרד הבריאות תכנן להודיע על פיילוט מיוחד, שיימשך על פני 3 חודשים.

"מהפכה במחירי הקנאביס ואישור ייצוא קנאביס רפואי ומוצריו לחו"ל" אמר גורם ממשרד הבריאות, אך ההודעה על התכנית נדחתה כרגע עד להודעה חדשה. במשרד הבריאות בטוחים במהלך ומתחייבים שהוא אכן יצא לפועל לבסוף.

מהפכה זו מגיעה בעקבות הרפורמה בענף, שנכנסה לתוקף בתחילת 2019, מחירי הקנאביס הרפואי עלו עד פי 4 ויותר, מ-370 ש”ח לכל כמות לחודש, למחירים הנעים בין 210 ש"ח ל- 370 ש”ח לשקית של 10 גרם תיפרחת. עליה זו פגעה קשות בעיקר במבוגרים ובחלשים שבין המטופלים.

היתרי ייצוא תמורת הוזלת מחירים בישראל

הפיילוט של משרד הבריאות מבוסס על היתרי הייצוא שיינתנו לחברות המשתתפות בתמורה להוזלת המחירים, למטופלים בישראל. על פי המודל החדש, חברות שירצו לייצא קנאביס רפואי יציעו בתמורה בישראל מוצרים במחירים של עד 139-149 ש”ח לשקית תפרחת של 10 ג’, מחיר נמוך משמעותית מהמחיר הממוצע כיום, העומד על 270 ש”ח ומוצרי שמן ימכרו במחיר נמוך עוד יותר של עד 100 ש"ח וזאת בכדי לעזור באופן ישיר לאוכלוסיית הילדים, חולי האפילפסיה.

"למרות פועלינו הרב, בעקבות ההתנגדות מצד מספר גדול של חברות, נדחתה היוזמה" הגיבו במשרד הבריאות. אם היום יגיעו המשרד וחברות הקנאביס להבנות, אולי ההכרזה, שהיתה מתוכננת לאמש, תתבצע היום בערב.

בפועל, אם אכן תתממש התכנית של משדר הבריאות ולפיה החברות יספקו מס’ מוצרים, איכותיים, כולל מקטגוריית T20/C4 במחיר 139 ש”ח לשקית, מדובר בהקלה למטופלים.

החברות שקיבלו החלטה לא לקחת חלק בפיילוט, מסבירות שלא קיימת אחידות בין מה שהחברות צריכות לספק כתנאי לקבלת היתר ייצוא, יותר מכל הן מסבירות, משרד הבריאות גם לא עוסק בסוגיות שמונעות ייצוא לחו"ל, ואינו מספק את התקנים הרלוונטיים.

"אין אף גורם מוסמך באגף הרוקחות במשרד הבריאות להנפקת אישורי תקן כדי לאפשר את היצוא מישראל לאירופה, מעבר לכך בשלב הראשון כל הייצוא יהיה של שמנים בלבד וזאת מכיוון שחברות הקנאביס בישראל אינן עומדות בתנאים ובתקנים הנדרשים ואף נאלצים לייבא קנאביס רפואי לטובת המטופלים בישראל. הקנאביס המשווק בישראל לא טוב, שקר "אימפריית קנאביס" ייחשף". הסביר מ. מנהל בכיר בתעשיית קנאביס.

במסגרת התיקונים ברפורמת המתווה של יובל לנשפט, הוכנה טיוטה לתיקון פקודת הסמים שקובעת שהקנאביס הרפואי יינתן במרשם רופא במקום ברישיון משרד הבריאות כפי שנהוג כיום. בנוסף לכך פתיחת שוק מוצרי CBD בישראל, ואף התר לגידול ביתי של המפ (Hemp),כל עוד הזן מכיל פחות מ- 0.3% THC.

תכניתו של השר יובל קיש אמורה להיכנס לתוקף במהלך חודש נובמבר, זאת בתנאי שהכל יתקבל ללא התנגדויות ובתנאי שלא תתפרק הממשלה.

מגזין רפואי חרט על דגלו להביא את המחקרים והמאמרים האמינים ביותר אך אינו מהווה עצה רפואית או חוות דעת מקצועית ואינו תחליף להתייעצות עם איש מקצוע מוסמך, בכל בעיה רפואית או נפשית יש להיוועץ ברופא המלווה שלכם.

הוספת תגובה

אתר זה מוגן על ידי reCAPTCHA ו-Google מדיניות פרטיות ו תנאי השירותלהגיש מועמדות.

ברישום התגובה הנך מסכים לתנאי השימוש

אל תפספסו

Monkey pox

בריאות

יוני 26, 2022

אבעבועות הקוף- מה זה ומה חשוב לדעת?

הפאניקה סביב אבעבועות הקוף חובקת עולם בכתבה הבאה ננסה לעשות […]

Older kids at summer camp

בריאות

יוני 26, 2022

ילדים בוגרים בקייטנות הקיץ מה חשוב שתדעו?

המאמר שלנו הפעם יעסוק בבעיות האופייניות לקייטנות של הילדים הגדולים […]

Mosquito bites

בריאות

יוני 26, 2022

כל מה שחשוב לדעת על יתושים ועקיצות

קשה לתאר לעצמנו חרק פחות אהוב מהיתוש – הוא מזמזם […]

קייטנות קיץ

בריאות

יוני 25, 2022

שולחים ילדים קטנים לקייטנות הקיץ ? חשוב שתדעו!

שולחים ילדים קטנים לקייטנות הקיץ? רעיון מצויין להעסיק אותם ולהעשיר […]