תזונה טבעונית עשויה לשמור על לב בריא, עשויה להציע הגנה מסוימת מפני סוכרת סוג 2 וסוגי סרטן מסוימים ועוד מגוון יתרונות, הנה 6 יתרונות מוכחים לתזונה טבעונית

 1. תזונה טבעונית עשירה יותר ברכיבי תזונה מזינים – בעת המעבר לתזונה טבעונית באופן הגיוני כל צריכת מוצרי החי יורדת מה שמוביל לצריכה גבוהה יותר והסתמכות על מזונות אחרים כדי להשלים את החסר. תזונה טבעונית מביאה איתה צריכה של מזון מלא בין היתר של דגנים מלאים, פירות, ירקות, שעועית, אפונה, אגוזים וזרעים אשר ידועים כרכיבי תזונה מזינים. מספר מחקרים דיווחו שתזונה טבעונית נוטה לספק סיבים, נוגדי חמצון ותרכובות צמחיות מועילות. נראה שהם גם עשירים יותר באשלגן, מגנזיום, חומצה פולית וויטמינים C, A ו-E (מקור 1, מקור 2, מקור 3).
  חשוב לציין: תזונה טבעונית מצריכה התאמה וחיפוש אחר מקורות מזינים עם כמויות מספקות של חומצות שומן חיוניות, ויטמין B12, ניאצין, ויטמין D, סידן, יוד, סלניון או אבץ לכן חיוני לבחור מזונות צמחיים מלאים ומזונות מעושרים. בחלק מהמקרים תידרש השלמה ע"י תוספי תזונה כגון ויטמנים B12, ו-D, אבץ וסידן. (מקור 4, מקור 5, מקור 6, מקור 7).
 2. תזונה טבעונית יכולה לסייע לרדת במשקל – מספר הולך וגדל של אנשים פונים לתזונה טבעונית על מנת לעשות דיאטה ולהשיל משקל עודף. מחקרים רבים מצביעים על כך שטבעונים נוטים להיות רזים יותר ובעלי מסת גוף (BMI) נמוך יותר מלא טבעונים. (מקור 8). בנוסף מספר מחקרים מבוקרים אקראיים (הנחשבים לתו תקן הזהב במחקר מדעי) מדווחים כי דיאטות טבעוניות יעילות יותר לירידה במשקל מהדיאטות שאיתן הם מושוות. (מקור 9, מקור 10, מקור 11, מקור 12). יתרה מכך, מחקר קטן שהשווה את השפעות הירידה במשקל של חמש דיאטות שונות הגיע למסקנה שדיאטות צמחוניות וטבעוניות מקובלות באותה מידה כמו דיאטות מערביות רגילות אחרות וגם כשהם לא עקבו אחר הדיאטה שלהם בצורה עקבית ומושלמת עדיין ירדו מעט יותר במשקל מאלו שעשו דיאטה מערבית סטנדרטית. (מקור 13).
  אולי יעניין אתכם גם >> כל מה שצריך לדעת על דיאטות צום
 3. תזונה טבעונית מורידה את רמות הסוכר בדם ומשפרת את תפקוד הכליות- מעבר לטבעונות עשוי גם לספק יתרונות לסוכרת מסוג 2 ולירידה בתפקוד הכליות.
  על פי מחקרים לטבעונים יש רמות נמוכות יותר של סוכר בדם ורגישות גבוהה יותר לאינסולין ועשויים להיות בעלי סיכון נמוך יותר לפתח סוכרת מסוג 2. (מקור 14, מקור 15, מקור 16, מקור 17, מקור 18). מחקרים אף מדווחים שתזונה טבעונית מורידה את רמות הסוכר בדם אצל אנשים עם סוכרת יותר מהדיאטות של האגודה האמריקאית לסוכרת (ADA) ומהתוכנית הלאומית לחינוך לכולסטרול (מקור 19, מקור 20).
  במחקר אחד משנת 2009, 43% מהמשתתפים לאחר דיאטה טבעונית הצליחו להפחית את מינון התרופות להורדת רמת הסוכר בדם בהשוואה ל-26% בלבד מהמשתתפים שהקפידו על דיאטה מומלצת של ADA (מקור 21).
  מחקרים גם מצביעים על כך שאנשים עם סוכרת המחליפים לחלבון צמחי מחלבון מבשר עשויים להפחית את הסיכון שלהם לתפקוד לקוי של כליות, אך יש צורך במחקר נוסף בנושא זה (מקור 22, מקור 23).
 4. תזונה טבעונית עשויה לסייע להגן מפני סוגי סרטן מסוימים – לפי ארגון הבריאות העולמי ניתן למנוע כשליש מכל סוגי הסרטן על ידי גורמים שהם בשליטתך, כולל תזונה (מקור 24). לדוגמה אכילת קטניות באופן קבוע עשויה להפחית את הסיכון לסרטן המעי הגס ב- 9-18% (מקור 25).מחקרים גם מצביעים על כך שאכילת לפחות 7 מנות של פירות וירקות טריים ביום עשויה להוריד את הסיכון למוות מסרטן עד 15% (מקור 26, מקור 27). טבעונים בדרך כלל אוכלים הרבה יותר קטניות, פירות וירקות מאשר לא טבעונים. זה עשוי להסביר מדוע סקירה של 96 מחקרים מצאה שטבעונים עשויים להפחית ב-15% את הסיכוי לפתח או למות מסרטן (מקור 28). יתרה מכך, דיאטות טבעוניות מכילות בדרך כלל יותר מוצרי סויה, שעשויים להציע הגנה מסוימת מפני סרטן השד (מקור 29, מקור 30).
מחקרים מצביעים על כך שאכילת לפחות 7 מנות של פירות וירקות טריים ביום עשויה להוריד את הסיכון למוות מסרטן עד 15%

הימנעות ממוצרים מסוימים מהחי עשויה גם לעזור להפחית את הסיכון לסרטן הערמונית, השד והמעי הגס. ייתכן שהסיבה לכך היא שתזונה טבעונית נטולת בשר מעושן או מעובד ובשר שמבושל בטמפרטורות גבוהות אשר נחשבים כמקדמים סוגים מסוימים של סרטן (מקור 31, מקור 32, מקור 33, מקור 34).

טבעונים גם נמנעים ממוצרי חלב אשר מחקרים מסוימים מצביעים על כך שעלולים להגביר מעט את הסיכון לסרטן הערמונית (מקור 35). עם זאת חשוב לציין כי ישנן עדויות לכך שחלב עשוי לסייע בהפחתת הסיכון לסוגי סרטן אחרים, כגון סרטן המעי הגס. לכן, סביר להניח שהימנעות ממוצרי חלב אינה הגורם המוריד את הסיכון הכולל של טבעונים לסרטן (מקור 36, מקור 37).

חשוב לציין שלמרות המחקרים רובם מחקרים תצפיתיים. הם לא מאפשרים להצביע על הסיבה המדויקת שלטבעונים יש סיכון נמוך יותר לסרטן. עם זאת, עד שלחוקרים ולמדע יהיו הוכחות מבוססות וחד משמעיות יותר, כן נראה חכם להתמקד בהגדלת כמויות הפירות, הירקות והקטניות הטריים שאתם אוכלים מדי יום תוך הגבלת צריכת בשר מעובד, מעושן ומבושל יתר על המידה.

 • תזונה טבעונית מראה קשר לסיכון נמוך יותר למחלות לב – אכילת פירות וירקות טריים, קטניות וסיבים קשורה לסיכון נמוך יותר למחלות לב (מקור 38, מקור 39, מקור 40) ותזונה טבעונית כוללת מזונות אלו בכמות גבוהה יותר. מחקרים תצפיתיים המשווים בין טבעונים לצמחונים ולאוכלוסיה הכללית מדווחים כי טבעונים עשויים להפחית עד 75% את הסיכוי ללחץ דם גבוה (מקור 41). לטבעונים גם עשוי להיות סיכון נמוך יותר של עד 42% למוות ממחלות לב (מקור 42, מקור 43). יתרה מכך, מספר מחקרים מבוקרים אקראיים מדווחים שתזונה טבעונית יעילה הרבה יותר בהפחתת רמת הסוכר בדם, הכולסטרול הרע (LDL) ורמות הכולסטרול הכוללות משאר הדיאטות הסטנדרטיות (מקור 44, מקור 45, מקור 46) מה שעשוי להיות מועיל במיוחד לבריאות הלב, שכן הפחתת לחץ דם גבוה, כולסטרול ורמות סוכר בדם עשויה להפחית את הסיכון למחלות לב.
 • תזונה טבעונית יכולה לפחית כאבים הקשורים לדלקת פרקים – מספר מחקרים מדווחים כי לתזונה טבעונית יש השפעות חיוביות על אנשים עם סוגים שונים של דלקות פרקים. מחקר אחד אשר בחן באופן אקראי 40 אנשים עם דלקת פרקים כאשר חלקם המשיכו לאכול את התזונה הרגילה שלהם וחלקם עברו לתזונה טבעונית מבוססת מזון מלא במשך 6 שבועות. אלו שהשתמשו בתזונה הטבעונית דיווחו על רמות אנרגיה גבוהות יותר ותפקוד כללי טוב יותר מאלה שלא שינו את התזונה שלהם (מקור 47).מספר מחקרים אחרים מצביעים על כך שתזונה טבעונית יכולה לעזור לשפר תסמינים של דלקת מפרקים שגרונית, כולל כאב, נפיחות במפרקים ונוקשות בוקר. תכולת נוגדי החמצון, הפרוביוטיקה והסיבים הגבוהה יותר של הדיאטה הטבעונית, כמו גם היעדר מזונות טריגר מסוימים, עשויים להיות אחראים ליתרונות אלו (מקור 48, מקור 49).
 • אולי יעניין אתכם גם >> איך אוכל משפיע על מצב הרוח שלנו

  הצטרפו לקבוצת הפייסבוק שלנו

  מגזין רפואי חרט על דגלו להביא את המאמרים והמחקרים האמינים ביותר אך אינו מהווה עצה רפואית או חוות דעת מקצועית ואינם תחליף להתייעצות עם איש מקצוע מוסמך או כל מומחה אחר בהתאם לכתבה.

  המאמר תורגם והונגש לקוראי מגזין רפואי ממאמרה של Alina Petre, MS, RD (NL) מאתר https://www.healthline.com/nutrition/vegan-diet-benefits

  הוספת תגובה

  אתר זה מוגן על ידי reCAPTCHA ו-Google מדיניות פרטיות ו תנאי השירותלהגיש מועמדות.

  ברישום התגובה הנך מסכים לתנאי השימוש

  אל תפספסו

  ל"ג בעומר

  בריאות

  מאי 16, 2022

  מדריך אשששששש – כל מה שצריך לדעת כדי לעבור את לג בעומר בשלום

  לג בעומר, חג מלא הכנה לקראת ערב מלא בשמחה וחום. […]

  אנדומטריוזיס

  בריאות

  מאי 03, 2022

  אנדומטריוזיס – זה לא נדמה לך וזה לא סתם כאבי מחזור

  אנדומטריוזיס היא מחלקה גניקולוגית והיא מחלה דלקתית כרונית. שמה של […]

  כאבי מחזור

  בריאות

  מאי 02, 2022

  כל מה שצריך לדעת על כאבי מחזור

  התסמונת הקדם וסתית, שנשים רבות סובלות ממנה, מתאפיינת בשינויים מנטליים, […]

  מחלות אוטואימוניות

  בריאות

  מאי 01, 2022

  כל מה שצריך לדעת על מחלות אוטואימוניות

  על אף שמערכת החיסון שלנו תפקידה להתמודד עם מנעד מחלות […]