לא סוד שחובבי קנאביס רבים מתלהבים מאוד מהצבעים והגוונים העזים שנמצאים בניצני פרחי הקנאביס. בעוד שהצבע השכיח ביותר בצמח הקנאביס הוא ירוק, כאשר בוחנים פרח מיובש כל זן מכיל סקאלת צבעים ייחודית הנעה בין ורוד, כחול, סגול ואפילו שחור בזני קנאביס מסוימים. לא מעט תמונות תקריב של פרחים עולות ברשתות החברתיות כאשר כל תמונה עזה יותר בצבעיה ושאלה נפוצה שחוזרת על עצמה היא מה הופך את אותם פרחי הקנאביס לסגול? התשובה היא אנתוציאנין.

מה הוא אנתוציאנין?

אנתוציאנינים הם פיגמנטים מסיסים במים הקיימים בצמחים רבים ולא רק בקנאביס. לדוגמא: אוכמניות וענבים מכילים אנתוציאנינים. כפי שכבר הזכרנו סקאלת צבעי האנתוציאנינים נעה מכחולים, סגולים, אדומים, ורודים או אפילו שחורים, תלוי ברמת ה- ph. אנתוציאנין הוא חלק ממעמד מולקולות הנקרא פלבנואידים. התפקיד העיקרי של פלבנואידים הוא להגן על צמחים. פלבנואידים תורמים לצבע (פיגמנט), לארומה וטעם של צמחים. פלבנואידים מהווים כ -10% מהתרכובות הנמצאות בצמח הקנאביס. ישנם אפילו פלבנואידים ספציפיים לצמח הקנאביס הנקראים קנאפלבים. בעוד שעדיין ממשיך המחקר על פלבנואידים וקנאביס, החוקרים מאמינים כי הם ממלאים תפקיד באפקט הפמליה. אפקט הפמליה טוען כי שילוב תרכובות קנאביס יוצר השפעות שונות על הגוף והנפש מאשר תרכובת אחת בפני עצמה.

מה גורם לצמחי קנאביס מסוימים להפוך לסגולים לעומת אחרים? ישנם שלושה גורמים עיקריים: גנטיקה, טמפרטורה ו- ph. זנים מסוימים של קנאביס מועדים גנטית לביטוי אנתוציאנינים יותר מאחרים. לדוגמא הזן – Forbidden Fruit הידוע הוא בצבע סגול כהה שהוא כמעט נראה שחור! זנים "סגולים" ידועים כמו Grandaddy Purple או Purple Haze נופלים גם הם לקטגוריה זו. מעבר לגנטיקה, ישנן דרכים בהן הסביבה מעודדת ביטוי של אנתוציאנינים.


זן - Forbidden Fruit

כלורופיל הופך את הצמחים לירוקים ומשחק תפקיד חשוב בפוטוסינתזה. בעולם הטבעי של צמחים החיצוניים, ככל שהטמפרטורות הקרות יותר של הסתיו נכנסות, ייצור הכלורופיל פוחת וייצור האנתוציאנין גדל. למגדלי Indoor וחממות יש את היכולת לתפעל את ייצור האנתוציאנין על ידי הורדת הטמפרטורות ושמירתן נמוכות לפרקי זמן ארוכים יותר בשלבי הפריחה המאוחרים. מניפולציה בטמפרטורה זו מכוונת את צמחי הקנאביס שאולי לא יהיו סגולים, לבטא אנתוציאנינים שמשאירים את ניצני הקנאביס צבעוניים מהרגיל. אפשר לתפעל גם ייצור אנתוציאנין באמצעות חומרים מזינים ו- ph. בתנאים חומציים יותר, אנתוציאנינים נראים אדומים יותר ואילו פיגמנט כחול מבטא את עצמו בתנאים מאוזנים יותר. בסך הכל, אנתוציאנינים רגישים לאור, לטמפרטורה ול- ph: זה גם הופך אותם לחמקמקים וקשים למחקר.

זן - Purple Haze

כיצד משפיעים פלבנואידים על חווית המשתמש כשאנחנו צורכים אותם?

לפלבנואידים במזון יש השפעה סינרגטית הפועלת עם הוויטמינים, המינרלים, הסיבים ותרכובות אחרות המצויות במזונות – מושג הדומה לאפקט הפמליה של הקנאביס. עם זאת, אין מספיק מחקר פלבנואידי ספציפי לקנאביס כדי להגדיר מה בדיוק קורה כאשר אנו צורכים קנאביס עשיר בפלבנואידים. יתר על כן, מכיוון שאנתוציאנינים רגישים מאוד לאור, לטמפרטורה ול- ph – יתכן שעישון או אדים פוגעים או הורסים אותם.

לסיכום

אין כמו תמונות תקריב של קנאביס עשיר באנתוציאנינים וגם במציאות ולא מאחורי עדשה הוא לרוב יפייפה ומרהיב לעין. אנו יודעים שיש פעולה סינרגטית בין טרפנים, קנבינואידים, פלבנואידים ותרכובות אחרות של צמחי קנאביס. אך מעבר לכך, אין תשובה מוחלטת לאופן שבו קנאביס עשיר באנתוציאנין ישפיע על חוויית המשתמש שלכם. עולם הקנאביס הוא לרוב אינדיבידואלי, דורש היכרות עם המערכת האנדוקנבינואידית בגוף האדם והכי חשוב, ניסוי וטעייה, אין משהו אחיד שהוא טוב לכולם.

מגזין רפואי גאה לקחת חלק בהנגשת המידע בתחום הקנאביס בישראל. אנחנו מזמינים אתכם להצטרף לקבוצת הפייסבוק שלנו, ולקחת חלק בדיונים הפעילים.

 

מקורות:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5613902/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4740396/

https://www.leafly.com/news/cannabis-101/what-are-marijuana-flavonoids

 

מגזין רפואי חרט על דגלו להביא את המחקרים והמאמרים האמינים ביותר אך אינו מהווה עצה רפואית או חוות דעת מקצועית ואינו תחליף להתייעצות עם איש מקצוע מוסמך, בכל בעיה רפואית או נפשית יש להיוועץ ברופא המלווה שלכם.

הוספת תגובה

אתר זה מוגן על ידי reCAPTCHA ו-Google מדיניות פרטיות ו תנאי השירותלהגיש מועמדות.

ברישום התגובה הנך מסכים לתנאי השימוש

אל תפספסו

Older kids at summer camp

בריאות

יוני 26, 2022

ילדים בוגרים בקייטנות הקיץ מה חשוב שתדעו?

המאמר שלנו הפעם יעסוק בבעיות האופייניות לקייטנות של הילדים הגדולים […]

Mosquito bites

בריאות

יוני 26, 2022

כל מה שחשוב לדעת על יתושים ועקיצות

קשה לתאר לעצמנו חרק פחות אהוב מהיתוש – הוא מזמזם […]

קייטנות קיץ

בריאות

יוני 25, 2022

שולחים ילדים קטנים לקייטנות הקיץ ? חשוב שתדעו!

שולחים ילדים קטנים לקייטנות הקיץ? רעיון מצויין להעסיק אותם ולהעשיר […]

בריאות

יוני 22, 2022

הוצאת רישיון לקנאביס רפואי – למי ואיך פונים ?

הוצאת רישיון לקנאביס רפואי – למי ואיך פונים ? משרד […]