אם אי פעם עישנתם ג'וינט שנשכח מזה זמן רב במגירה ונפלתם לתרדמת על הספה, התנסיתם כבר בקנבינואיד CBN.
CBN – הקנבינואיד שהפך במהרה לאלטרנטיבה הטובה ביותר לכדורי שינה.

"CBN באמת גורם לגוף שלך לרצות לישון", אומר מתן שמיר, מומחה ויועץ לטיפול ולרגולציה בקנאביס רפואי, המכיר לא מעט חברות העובדות על פיתוח מוצרי OTC הכוללים בתוכם את רכיב ה- CBN עם סינגריה לחומרים טבעיים נוספים. "בניגוד ל- CBD, שמתחבר רק לקולטני קנבינואידים במקומות כמו הדם והעצמות שלנו, CBN מתחבר לקולטנים במוח, ומעניק השפעה מדיטטיבית קלה, אם כי לא מדובר בחומר פסיכו-אקטיבי ברמה של רכיב ה- THC". אומר מתן שמיר

CBN הוא למעשה THC ישן שהתפרק כימית לאורך זמן. זו הסיבה, שעד לא מזמן, CBN היה זמין רק במדינות אשר אישרו בחוק שימוש רפואי או פנאי בקנאביס. לא קיימת דרך להפריד בין השניים לחלוטין ובמדינות רבות, כל זכר ל- THC הופך את המוצר לבלתי חוקי. אך בזכות שנים של מחקר של אנשים כמו ריאן לואיס, מייסד Global Cannabinoids, כעת נמכר ה-CBN בפריסה עולמית בתמציות, מוצרי מאכל ואפילו לאידוי בוופורייזר.

שינה ובעיות נוספות אשר CBN מסייע בהם:

  • הפרעות בריאות הנפש, כמו חרדה, הפרעת דחק פוסט-טראומטית (PTSD) ודיכאון.
  • בעיות שינה הנגרמות מצריכת תרופות מסוימות.
  • מצבים גופניים, כמו תסמונת כרונית ללא כאבים.
  • מבטל השפעות של צריכת קפאין מוגברת במיוחד כאשר נצרך בשעות המאוחרות של היום.
  • גורמים סביבתיים, כמו רעשים חזקים או מיטה לא נוחה.

"אמביאן, סטילנוקס וזודורם, תרופות שינה ממשפחת התרופות ההיפנוטיות אשר עלולות לגרום לתופעות לוואי חמורות הן נחלת העבר. "כעת כשיש לנו גם את הידע וגם את המוצר שיכול להחליף תרופות קיימות בשוק, אנחנו בתחרות עזה מול חברות הפארמה, כאשר בשנת 2019 נגס תחום הקנאביס בכ- 11% משוק התרופות הקונבנציונלי בארה"ב", מסביר מתן.

"בעוד שחברות רבות מציעות סוכריות גומי עשירות ב- THC עם CBN, שמני CBN, אחרות מוסיפות את ה- CBN למוצרים אכילים ולמוצרי אידוי. אני נותן לאנשים להתנסות ב- CBN מבודד, המשוב דרמטי, כ-85% מהאנשים טוענים: זה הלילה הכי טוב שהיה לי בחיים". מספר מתן.

ראוי לציין שהקנבינואיד CBN לא נחקר היטב. בעוד שמחקרים מסוימים בנושא CBN בהחלט מבטיחים מאוד, אף אחד מהם לא מוכיח באופן מוחלט של-CBN יש יתרונות בריאותיים, או מה היתרונות הבריאותיים האלה:

CBN עשוי להיות מסוגל להקל על הכאב. מחקר (1) שנערך ב -2019 מצא כי CBN הקל על כאבים בחולדות. המחקר הגיעה למסקנה כי CBN עשוי להיות מסוגל להרגיע כאבים בקרב אנשים הסובלים ממצבים כמו פיברומיאלגיה.

יתכן ש-CBN יוכל לעורר את התיאבון. גירוי התיאבון חשוב בקרב אנשים שעלולים לאבד את התיאבון עקב מצבים כמו סרטן או HIV. מחקר (2) אחר שנערך על חולדות הראה כי ה- CBN גרם לחולדות לאכול יותר למשך זמן רב יותר.

CBN יכול להיות מגן עצבי. מחקר (3) שנערך מאז שנת 2005 מצא כי CBN עיכב את הופעת הטרשת הטרשתית האמיוטרופית (ALS) אצל חולדות.

בנוסף, יתכן שיש ל-CBN תכונות אנטיבקטריאליות. מחקר (4) שנערך בשנת 2008, בדק כיצד CBN משפיע על חיידקי MRSA, הגורמים לזיהום staph. המחקר מצא כי CBN יכול להרוג את החיידקים הללו, אשר בדרך כלל עמידים לסוגים רבים של אנטיביוטיקה.

CBD יכול להפחית דלקות. קנבינואידים רבים נקשרו לתכונות אנטי דלקתיות, כולל CBN. מחקר (5) במכרסמים משנת 2016 מצא כי CBN הפחית את הדלקת הקשורה לדלקת מפרקים אצל חולדות.

לסיכום

על אף שהמחקרים לא מוכיחים באופן חד משמעי ומוחלט את יתרונות ה-CBN, הדרך לא כל כך ארוכה לדעתנו. אחוז גבוה של אנשים כן מעידים על הטבה במצבם בעקבות השימוש. נמשיך לעקוב ולהביא עבורכם את המידע העדכני והמקיף ביותר בנושא.

מקורות ומחקרים:

  1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31158702/
  2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22543671/
  3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16183560/
  4. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18681481/
  5. https://faseb.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1096/fj.201600646r

מגזין רפואי חרט על דגלו להביא את המחקרים והמאמרים האמינים ביותר אך אינו מהווה עצה רפואית או חוות דעת מקצועית ואינו תחליף להתייעצות עם איש מקצוע מוסמך, בכל בעיה רפואית או נפשית יש להיוועץ ברופא המלווה שלכם.

הוספת תגובה

אתר זה מוגן על ידי reCAPTCHA ו-Google מדיניות פרטיות ו תנאי השירותלהגיש מועמדות.

ברישום התגובה הנך מסכים לתנאי השימוש

אל תפספסו

בריאות

יוני 22, 2022

הוצאת רישיון לקנאביס רפואי – למי ואיך פונים ?

הוצאת רישיון לקנאביס רפואי – למי ואיך פונים ? משרד […]

בעיות שינה

בריאות

יוני 15, 2022

בעיות שינה – הירדמות פתאומית

נרקולפסיה, מחלה שהסימפטום העיקרי שלה הוא הירדמות פתאומית, נחשבת למחלה […]

בעיות שינה

בריאות

יוני 13, 2022

בעיות שינה – קשיים בהתעוררות

מכירים את האנשים שישנים ארבע שעות בלילה והם מרגישים שזה […]

תרומת דם מגזין רפואי

בריאות

יוני 13, 2022

לתרום דם זה כנראה בריא – 6 עובדות לכבוד יום תרומות הדם העולמי

מדי שנה מדינות רבות ברחבי העולם מציינות את יום תרומות […]