רוב הנשים חוו דלקת בדרכי השתן לפחות פעם בחייהן, ורובן גם שמעו על ההמלצה לאכול חמוציות כטיפול מניעתי או בזמן שמופיעה דלקת. אז האם מדובר בפיקציה ואמונה מופרכת או שיש אמת בדבר וחמוציות יכולות לבוא נהדר גם בסלט או מאפינס, אך הן יכולות להיות יעילות גם במקרים של דלקת בדרכי השתן? התשובה לפניכן.

דלקת בדרכי השתן

דלקת בדרכי השתן תיגרם לרוב מחיידקים שנמצאים במעיים שלנו, שיש בהם תועלת כאשר הם נמצאים באזור המעיים, אך הם עלולים להזיק במידה והם חודרים למקומות אחרים כמו למערכת השתן. דלקת זו היא נפוצה לרוב בקרב נשים בגלל המבנה האנטומי שלהן. אצל אישה השופכה קצרה יותר וקרובה יותר לאזור הרקטום והנרתיק. התסמינים השכיחים של דלקת בדרכי השתן הם עקצוץ, צריבה במתן שתן, כאבים והליכה תכופה לשירותים. יחד עם זאת, נדגיש שלא כל מקרה שבו ישנם אותם תסמינים מעידים על דלקת בדרכי השתן. כשיש חשד לדלקת בדרכי השתן צריך לפנות לרופא לבדיקה ואבחון. במידה ואובחנה דלקת, ישנם מקרים בהם יידרש טיפול אנטיביוטי.

אולי יעניין אתכם גם >> כל מה שצריך לדעת על דלקות בשתן

אז איך כל זה קשור לחמוציות?

חמוציות הן צמח עם פירות אדומים אכילים. חמוציות מוכרות כתרופת סבתא שמסייעות במקרים של דלקות בדרכי השתן ואף בוצעו מחקרים רבים בנושא. הן יכולות לסייע בכל תצורה שלהן – גם אם הן מגיעות בצורה טבעית, גם אם הן מיובשות או באמצעות מיץ וגם בטבליות.

ארגון "קוקריין" (ארגון שחוקר נושאים רפואיים, על בסיס מחקרים אחרים, במטרה להגיע למסקנות ולאחר מכן להמלצות בנושאים רפואיים), פרסם דו"ח על פי עשרה מחקרים שנעשו בנושא, שבו הוא מסכם כי קיימת עדות לכך שנטילה של מוצרי חמוציות ביום יום תהייה יעילה למניעת דלקות חוזרות בדרכי השתן בקרב נשים.

על אף שמחקרים רבים מראים כי יש יעילות לחמוציות כמניעה לדלקת בדרכי השתן, עדיין המנגנון לא לגמרי מובן – וההנחה היא שהחומר הפעיל שבחמוציות לא מאפשר לחיידקי ה – E. COLI להיצמד לדפנות דרכי השתן ולכן הם מצליחים להישטף החוצה בזמן מתן שתן. חלק מההבדלים במחקרים נובעים מעמידות כלשהי של חלק מהחיידקים לבעיה זו. מאחר שהספיגה של חומרים אלו ממערכת העיכול הינה נמוכה, רבים יסיקו שהמנגנון המוצע מוטעה. בכל מקרה, מדובר אך ורק במניעה בדלקות בדרכי השתן ולא כטיפול עיקרי.

אז כפי שנאמר עוד לא ברור מה בדיוק גורם לחמוציות לסייע לדלקת בדרכי השתן, ולכן הן לא תהיינה תחליף לטיפול אנטיביוטי במידה ויש צורך, אך הן בהחלט יכולות להתלוות לטיפול ולסייע במניעה. מי שסובלת מדלקות חוזרות בדרכי השתן ההמלצה שתצרוך מוצרי חמוציות באופן שוטף, מאחר שלא נמצאו השפעות שמזיקות לצרוך חמוציות באופן תדיר.

רוצים לשאול עוד שאלות על דלקות בשתן והטיפול בהן? הצטרפו לקבוצת הפייסבוק שלנו

מגזין רפואי חרט על דגלו להביא את המחקרים והמאמרים האמינים ביותר אך אינו מהווה עצה רפואית או חוות דעת מקצועית ואינו תחליף להתייעצות עם איש מקצוע מוסמך, בכל בעיה רפואית או נפשית יש להיוועץ ברופא המלווה שלכם.

מגזין רפואי חרט על דגלו להביא את המחקרים והמאמרים האמינים ביותר אך אינו מהווה עצה רפואית או חוות דעת מקצועית ואינו תחליף להתייעצות עם איש מקצוע מוסמך, בכל בעיה רפואית או נפשית יש להיוועץ ברופא המלווה שלכם.

הוספת תגובה

אתר זה מוגן על ידי reCAPTCHA ו-Google מדיניות פרטיות ו תנאי השירותלהגיש מועמדות.

ברישום התגובה הנך מסכים לתנאי השימוש

אל תפספסו

Monkey pox

בריאות

יוני 26, 2022

אבעבועות הקוף- מה זה ומה חשוב לדעת?

הפאניקה סביב אבעבועות הקוף חובקת עולם בכתבה הבאה ננסה לעשות […]

Older kids at summer camp

בריאות

יוני 26, 2022

ילדים בוגרים בקייטנות הקיץ מה חשוב שתדעו?

המאמר שלנו הפעם יעסוק בבעיות האופייניות לקייטנות של הילדים הגדולים […]

Mosquito bites

בריאות

יוני 26, 2022

כל מה שחשוב לדעת על יתושים ועקיצות

קשה לתאר לעצמנו חרק פחות אהוב מהיתוש – הוא מזמזם […]

קייטנות קיץ

בריאות

יוני 25, 2022

שולחים ילדים קטנים לקייטנות הקיץ ? חשוב שתדעו!

שולחים ילדים קטנים לקייטנות הקיץ? רעיון מצויין להעסיק אותם ולהעשיר […]