דמנציה מאופיינת על ידי מספר תסמינים המראים ירידה משמעותית בתפקודים הקוגניטיביים (יכולת החשיבה של אדם) למשל ירידה בתפקודים כגון בעיות זיכרון, שפה, יוזמה, זיהוי, תפיסה שיפוט, שינויים התנהגותיים, התמצאות בזמן ובמרחב, יכולת לזהות אנשים וירידה תפקודית באופן כללי בפעולות היומיומיות. לרוב תהיה החמרה של הסימפטומים לאורך הזמן ומי שסובל מדמנציה יהפוך לתלותי כמעט לחלוטין.

המחלה פוגעת גם בקרוביהם של המטופלים, לפעמים אותם קרובים אינם מבינים שמדובר בכלל בתסמינים של דמנציה ולא מצליחים לקבל את ההתנהגות של סבא, אבא, סבתא או אמא שבנוסף הפכו גם לעצבניים עם התקפי אלימות (תסמין נוסף של דמנציה).

על פי נתוני משרד הבריאות

 • שכיחות המחלה עולה עם הגיל מכ-5% בגילאי 65 – 74 ועד כ-30% בגיל 85 ומעלה. לעיתים נדירות המחלה מתגלה בגילאים צעירים יותר (מתחת לגיל 60)
 • עם הזדקנות האוכלוסייה בישראל, מספר הסובלים מדמנציה צפוי לעלות במידה רבה

ממה נגרמת המחלה

דמנציה נגרמת מפגיעה בתאי המוח. נזק זה מפריע ליכולתם של תאי מוח לתקשר זה עם זה. כאשר תאי מוח אינם יכולים לתקשר כרגיל, החשיבה, התנהגות ואופן קבלת ההחלטות נפגעים. למוח יש אזורים נפרדים רבים, כאשר כל אחד מהם אחראי על תפקודים שונים (למשל, זיכרון, שיפוט ותנועה). כאשר תאים באזור מסוים נפגעים, אזור זה אינו יכול לבצע את תפקידיו כרגיל.

סוגים שונים של דמנציה קשורים לסוגים מסוימים של נזק לתאי מוח באזורים מסוימים במוח. לדוגמא, במחלת אלצהיימר, רמות גבוהות של חלבונים מסוימים בתוך תאי מוח ומחוצה להם מקשים על תאי מוח להישאר בריאים ולתקשר ביניהם. אזור המוח המכונה ההיפוקמפוס הוא מרכז הלמידה והזיכרון במוח ותאי המוח באזור זה הם לעתים קרובות הראשונים שיפגעו וזו הסיבה שאובדן זיכרון הוא לעתים קרובות אחד הסימפטומים המוקדמים ביותר של אלצהיימר.

הגורמים לדמנציה:

 • מחלת אלצהיימר
 • דמנציה וסקולרית
 • מחלת גופיפי לוי
 • דמנציה אונות המצח והרקה
 • דמנציה הקשורה לאיידס
 • ורניקה-קורסקוף
 • פגיעות קוגניטיביות קלות

אבחון המחלה

אבחון דמנציה מתבצע על ידי רופא פסיכוגריאטר. האבחון הראשון מתבצע לרוב באמצעות מבחן המיני מנטל (Mini Mental)-שאלון המורכב ממגוון שאלות הבודקות תפקודי זיכרון, הבנה, התמצאות וריכוז. מטרתו של מבחן זה גם לשלול מחלות דמנטיות אחרות ותופעות בעלות תסמינים זהים. לעיתים, נדרשות גם בדיקות נוירולוגיות מקיפות.

סימנים שיש לשים לב אליהם בתור קרוב משפחה:

 • ירידה בזיכרון
 • התמצאות בזמן ובמרחב
 • ירידה ביכולת לזיהוי אנשים
 • ירידה ביכולת לבצע פעולות יומיומיות
 • איטיות בתנועות
 • ירידה בתפקודים כגון קריאה וכתיבה
 • ירידה תפקודית ביכולת לקבל החלטות
 • הזנחה היגיינית אישית
אבחון דמנציה מתבצע על ידי רופא פסיכוגריאטר Technology photo created by pressfoto – www.freepik.com

טיפול ומניעה

חיפשנו במאות מקורות וקראנו עשרות מחקרים, נכון להיום לא נמצא/ו טיפול ותרופות מוכחות יעילות העוצרות לחלוטין או מטפלות במחלה. כן קיימות תרופות שיכולות להאט את קצב ההתקדמות ותלוי גם בסוג/גורם שגרם לדמנציה. מאחר ודמנציה עלולה להיגרם מכמה סיבות/גורמים קרוב לוודאי שהטיפול יותאם על פי סיבת/הגורם לדמנציה. מה המחקרים אומרים על טיפולים ומניעת דמנציה?

אימונותרפיה

בדמנציה, בחלק מהמחקרים נעשה שימוש בחיסון נגד חלבונים לא תקינים המצטברים במוח במחלת האלצהיימר. מחקרים אחרים השתמשו בנוגדנים חד שבטיים (גרסאות מעשה ידי אדם של חלבונים במערכת החיסון) כדי למקד חלבונים אלה להאטת המחלה. לדוגמא, נוגדנים חד שבטיים תוכננו למקד את חלבון העמילואיד המצטבר במוחם של אנשים הסובלים ממחלת אלצהיימר.

מרבית המחקרים הקשורים לחיסון או נוגדנים חד שבטיים המכוונים לעמילואיד לא הצליחו עד כה. עם זאת, לקחים נלקחו ממחקרים כושלים אלה ומתקיימים מספר ניסויים קליניים, כולל ניסוי הנוגדן החד-שבטי aducanumab.

נכון להיום נוגדן העמילואיד aducanumab נמצא כעת בבדיקה של ה- FDA. הטיפול יהיה התרופה הראשונה לשינוי המחלה שתאושר למחלת האלצהיימר; עם זאת, ועדה מייעצת רפואית שכונסה לאחרונה על ידי ה- FDA לא המליצה על אישור, והעלתה שאלות האם הראיות הקיימות ליעילות מספיקות.

קנאביס רפואי

סקירה שיטתית של 12 מחקרים ראשונים ומחקר פיילוט העלו כי קנאביס רפואי עשוי להיות יעיל לטיפול בסימפטומים נוירו-פסיכיאטריים הקשורים לדמנציה (עצבנות, התנהגות מוטורית חריגה, הפרעות ליליות, הפרעות מנוחה). היו גם עדויות מוגבלות לשיפור הנוקשות והביצועים הקוגניטיביים.

אולי יעניין אתכם גם >> איך מוציאים רישיון לקנאביס רפואי

תזונה וכושר

על פי קופות החולים ומרכזים רפואיים נוספים בישראל, קיים קשר בין אורח חיים לא בריא כגון ישיבה ממושכת, חוסר בפעילות גופנית, צריכת גבוהה של סוכרים, שומנים, סיגריות ואלכוהול יומיומית להתפתחות דמנציה ועל כן יש חשיבות לנהל אורח חיים בריא יותר. ראשית, יש לעקוב ולאזן ערכי לחץ דם, סוכר, כולסטרול וטריגליצרידים על פי המלצות רופא המשפחה ולשלב תזונה המורכבת מפירות וירקות טריים, שמן זית ודגים, ודלה במוצרי חלב, בשר ואלכוהול. להקפיד ולהתמיד בפעילות גופנית סדירה בין 4-5 פעמים בשבוע בין 30-50 דק'.

אולי יעניין אתכם גם >> איך הפסקתי לעשן

אולי יעניין אתכם גם >> איך שומרים על כושר בחורף ובקורונה

להקפיד ולהתמיד בפעילות גופנית סדירה בין 4-5 פעמים בשבוע בין 30-50 דק' Sports photo created by freepik – www.freepik.com

שנ"צ

לפי מחקר שפורסם לאחרונה, תנומה קלה בצהריים עשויה לשפר את הביצועים הקוגנטיביים בקרב אנשים מבוגרים ולסייע בהפחתת הסיכויים לדמנציה. במחקר שפורסם ב- General Psychiatry, בחנו חוקרים מסין את דפוסי השינה של 2214 מבוגרים בריאים מגיל 60 ומעלה שהתגוררו בכמה ערים גדולות כולל בייג'ינג, שנחאי, ושיאן.

מבין המשתתפים, 1,534 דיווחו על שנת צהריים קבועה של בין חמש דקות לשעתיים, בעוד ש -680 הנותרים לא עשו זאת. כל משתתפי המחקר ערכו גם סקר דמנציה כאשר התוצאות הראו שיש הבדלים משמעותיים בין הקבוצות. ההבדלים כללו שיפור משמעותי בהתמצאות במרחב, שטף דיבור ובזיכרון.

למרות תוצאות המחקר, הזהירו החוקרים כי יש צורך במחקרים נוספים וכי המחקר אינו מביא בחשבון את משך התנומות או את תזמונם, בנוסף מצאו כי אצל אלו הנמו תנומות ארוכות יותר היו רמות גבוהות יותר שומן טריגלצריד בדם.

אולי יעניין אתכם גם >> איך אוכל משפיע על מצב הרוח שלנו

הצטרפו לקבוצת הדיונים שלנו בפייסבוק

מגזין רפואי חרט על דגלו להביא את המאמרים והמחקרים האמינים ביותר אך אינו מהווה עצה רפואית או חוות דעת מקצועית ואינם תחליף להתייעצות עם איש מקצוע מוסמך או כל מומחה אחר בהתאם לכתבה.

הוספת תגובה

אתר זה מוגן על ידי reCAPTCHA ו-Google מדיניות פרטיות ו תנאי השירותלהגיש מועמדות.

ברישום התגובה הנך מסכים לתנאי השימוש

אל תפספסו

ל"ג בעומר

בריאות

מאי 16, 2022

מדריך אשששששש – כל מה שצריך לדעת כדי לעבור את לג בעומר בשלום

לג בעומר, חג מלא הכנה לקראת ערב מלא בשמחה וחום. […]

אנדומטריוזיס

בריאות

מאי 03, 2022

אנדומטריוזיס – זה לא נדמה לך וזה לא סתם כאבי מחזור

אנדומטריוזיס היא מחלקה גניקולוגית והיא מחלה דלקתית כרונית. שמה של […]

כאבי מחזור

בריאות

מאי 02, 2022

כל מה שצריך לדעת על כאבי מחזור

התסמונת הקדם וסתית, שנשים רבות סובלות ממנה, מתאפיינת בשינויים מנטליים, […]

מחלות אוטואימוניות

בריאות

מאי 01, 2022

כל מה שצריך לדעת על מחלות אוטואימוניות

על אף שמערכת החיסון שלנו תפקידה להתמודד עם מנעד מחלות […]