חיי היומיום שלך מלווים בלא מעט "ריצות" במשימות הבית, בעבודה, במפגשים חברתיים, חוג יוגה או כל פעילות גופנית אחרת, ריצות לחוגים של הילדים ועוד. אבל מה קורה שתמצאי לפתע כי זמנך מוקדש לריצות תכופות לשירותים? מתן שתן תכוף מעיד על בעיה וזה לצד כאבים במותן או בבטן התחתונה, תחושת עקצוץ, צריבה וכו'. כל אלה הינם תסמינים של דלקת בדרכי השתן. במאמר זה נרחיב דווקא על הקשר בין הדלקת לבין יחסי המין.

היחסים שלך עם הדלקת

שמונים אחוז מהנשים שסבלו מדלקת בדרכי השתן מדווחות על פעילות מינית ב – 24 השעות שקדמו לכך. מדובר באחוז גדול שמוביל למסקנה ברורה – מגע מיני הינו גורם שכיח לדלקות בדרכי השתן בקרב נשים, מאחר שבמהלכו צינור השופכה חשוף לכניסה של חיידקים מאזור הנרתיק או מפי הטבעת. החיידקים למעשה עוברים בקלות יתרה אל השופכה, משם לשלפוחית השתן ויוצרים זיהום ודלקת ואת כל אותם תסמינים שהזכרנו לעיל.

לכן, היה ואת מקיימת יחסי מין באופן תדיר, ייתכן ותהיי חשופה יותר למה שקרוי בעגה הרפואית  – “דלקת של ירח הדבש”. משמע, סקס תכוף בטווח זמן קצר יחסית, מה שעלול לגרום לפציעה ברקמות העדינות ולהגביר את הסיכון לדלקת בדרכי השתן. התופעה ידועה יותר בקרב נשים שרק התחילו לקיים יחסי מין, אולם זה נפוץ גם בקרב נשים שמקיימות יחסי מין שנים רבות.

אולי יעניין אתכם גם >> כל מה שצריך לדעת על דלקות בשתן

אז מה המסקנה? להתנזר ממין?

ממש לא! לא נכון ולא רצוי להתנזר ממין אולם בזמן שיש חשד לדלקת בדרכי השתן, ההמלצה להימנע מלקיים יחסי מין כדי לאפשר לרקמה באזור להחלים בצורה הטובה ביותר. בנוסף, מומלץ לא לעשות שימוש בקוטלי זרע או בדיאפרגמה, ובמידה ומעוניינים לעשות שימוש באמצעי מניעה רצוי למצוא תחליף אחר. לקוטלי זרע יש נטייה לפגוע באוכלוסיית החיידקים הטובים שבנרתיק ובשל כך יופר האיזון הטבעי בינם לבין החיידקים הלא טובים.

אז איך נמנע את ביקור החיידקים בזמן קיום יחסים?

ניתן בהחלט לנקוט בכמה פעולות פשוטות שמקטינות את הסיכון ללקות בדלקת בזמן קיום יחסי מין –

מתן שתן – נתינת שתן לפני ומיד אחרי קיום יחסים. השתן מחטא את דרכי השתן. בנוסף, מומלץ לנקות את אבר המין לפני ואחרי קיום מגע מיני.
לשתות מים – מים זה חשוב מסיבות רבות וגם במטרה לשטוף החוצה את החיידקים המזהמים בדרכי השתן. 
חמוציות – נטילת תוסף חמוציות מרוכז בצורה קבועה תתרום לעלייה בחומציות השתן לרמה שתקשה על החיידקים להתקיים בסביבה זו. החמוציות מכילות רכיב שמונע מהחיידקים להיצמד לרקמת דרכי השתן ולחדור לתאים ולכן הם ישטפו החוצה מהר ובקלות יותר. קיים מחקר קליני שהראה שגם אם אישה נוטלת מינון קטן של תוסף חמוציות מרוכז, מיד בתום יחסי מין, זה יכול לסייע במניעה של זיהומים לאחר מגע מיני.

רוצים לשאול עוד שאלות על דלקות בשתן והטיפול בהן? הצטרפו לקבוצת הפייסבוק שלנו

מגזין רפואי חרט על דגלו להביא את המחקרים והמאמרים האמינים ביותר אך אינו מהווה עצה רפואית או חוות דעת מקצועית ואינו תחליף להתייעצות עם איש מקצוע מוסמך, בכל בעיה רפואית או נפשית יש להיוועץ ברופא המלווה שלכם.

מגזין רפואי חרט על דגלו להביא את המחקרים והמאמרים האמינים ביותר אך אינו מהווה עצה רפואית או חוות דעת מקצועית ואינו תחליף להתייעצות עם איש מקצוע מוסמך, בכל בעיה רפואית או נפשית יש להיוועץ ברופא המלווה שלכם.

הוספת תגובה

אתר זה מוגן על ידי reCAPTCHA ו-Google מדיניות פרטיות ו תנאי השירותלהגיש מועמדות.

ברישום התגובה הנך מסכים לתנאי השימוש

אל תפספסו

Older kids at summer camp

בריאות

יוני 26, 2022

ילדים בוגרים בקייטנות הקיץ מה חשוב שתדעו?

המאמר שלנו הפעם יעסוק בבעיות האופייניות לקייטנות של הילדים הגדולים […]

Mosquito bites

בריאות

יוני 26, 2022

כל מה שחשוב לדעת על יתושים ועקיצות

קשה לתאר לעצמנו חרק פחות אהוב מהיתוש – הוא מזמזם […]

קייטנות קיץ

בריאות

יוני 25, 2022

שולחים ילדים קטנים לקייטנות הקיץ ? חשוב שתדעו!

שולחים ילדים קטנים לקייטנות הקיץ? רעיון מצויין להעסיק אותם ולהעשיר […]

בריאות

יוני 22, 2022

הוצאת רישיון לקנאביס רפואי – למי ואיך פונים ?

הוצאת רישיון לקנאביס רפואי – למי ואיך פונים ? משרד […]