מכירים את האנשים שישנים ארבע שעות בלילה והם מרגישים שזה מספיק? מעורר קינאה קצת נכון? יש בקרים שאנחנו כל כך רוצים להישאר לעוד מספר דקות מפנקות מתחת לשמיכה. אך לפעמים, הקושי לקום מהמיטה עלול להוות בעיה של ממש, גם בקרב ילדים וגם בקרב בני נוער ומבוגרים. יש אנשים שמתקשים להתעורר ויש כאלה שקשה להם לקום לאחר שהתעוררו, במקרים רבים מדובר בבעיה של משמעת עצמית, אך לפעמים מדובר בהפרעה של ממש שמכונה –  קשיים בהתעוררות. מחקרים רבים מראים תמונה עגומה יחסית בקרב האנשים שלא ישנים שינה איכותית לאורך זמן או לא ישנים מספיק – מסתבר שהם אנשים שמכונים "ינשופי לילה" והם מתמודדים עם סיכון למות מוקדם, זאת בהשוואה לאנשים שהם משכימי קום לאחר לילה ארוך של שינה איכותית. בנוסף, מחקרים מדווחים שמי שערני בלילה ומנומנם בימים, עלול לסבול מסוכרת מהפרעות נפשיות ונוירולוגיות. על בעיות שינה וקושי בהתעוררות – נרחיב כאן.

הגורמים לקשיי התעוררות

גנטיקה – חוקרים שעוסקים בגנטיקה פרסמו מחקר בכתב העת רפואי מפורסם, שמראה שתבניות השינה של בני האדם, בין אם הם ציפורי יום או ציפורי לילה, יושפעו ע"י גורמים גנטיים. מחקר אחר שפורסם בישראל, מתאר את השפעת הגן הספציפי – 9 ABCC על בעיות שינה בקרב צעירים. יש חוקרים שמצמידים את קשיי ההתעוררות בוויסות של מלטונין בגוף. יש להבין שלבני אדם, כמו לרוב בעלי החיים, קיים מנגנון שקשור לפעילות מוגברת בזמן שיש יותר אור ופעילות מעטה באופן ניכר בחושך. תכונה זו מכונה בעגה המקצועית –  Diurnality. עוד על יומניות (כן, כך קוראים בעברית ל-Diurnality) אצל מכרסמים, ניתן ללמוד ממחקר זה, אשר התפרסם בשנת 2003.

סיבות רגשיות – חשוב לדעת שיש גם קשר בין המצב הרגשי של המטופל לבין רמת הקושי שלו לקום בבוקר, היכולת שלו להתעורר, לגייס כוחות ולהרים את עצמו מהמיטה. זה יקרה בעיקר בתקופות שיש קושי או משבר, זמנים שהם יותר לחוצים, או כל אירוע קשה וכבד שהם נאלצים לעבור (גירושים, מחלה, מות, פיטורים וכו') וגם בתקופות בהן המצב הרגשי מתערער או שמתמודדים עם בעיית דיכאון או עם כל קושי רגשי אחר. עוד נציין שלמרבית הפרעות מצב הרוח יש זיקה להיעדר או עודף שינה, כקריטריון שאותו מאבחנים.

אולי יעניין אתכם גם >> קורונה ובעיות שינה

כיצד דיכאון קשור לבעיה בקימה בבוקר?

תופעה מוכרת בימינו לכל מי שסובל מדיכאון כרוני הינה התמודדות עם סימפטומים של דיכאון גבוהים בעיקר בבוקר. סממן מקדים שמצביע על דיכאון יבוא לידי ביטוי בירידה באנרגיה ויהווה סימן שרצוי להסתייע באיש מקצוע בתחום בריאות הנפש, כמו פסיכולוג או פסיכיאטר. דיכאון בוקר יש לו זיקה ישירה בהפרעה בדפוס השינה, שנובע מפגיעה בזמן הטבעי של השעון הביולוגי.

כל מי שסובל מהתופעה יאלץ להיאבק מדי בוקר עם הקושי לצאת מהמיטה וכשהוא כבר מצליח, הוא יחוש כמו זומבי עד שעות הצהריים. לאורך כל שעות הבוקר הוא לא יהיה בפוקוס, עצבני ויתקשה לעשות מנעד שלם של משימות בסיסיות. בצהריים כבר יתחיל אצלו סוג של שינוי והוא יחזור אט אט לתפקוד רגיל.

מחקר חדש מראה שהנטייה ליקיצה מוקדמת הינה הגורם שמגן מפני דיכאון, לפחות בקרב נשים שנמצאות בגיל המעבר ובגיל מבוגר יותר. המחקר עקב לאורך ארבע שנים אחר אלפי נשים, אחיות מקצועיות ובדק את הזיקה בין התפתחות סימפטומים של דיכאון לבין דפוס התנהגויות השינה של אותן הנשים. הממצאים הראו שבקרב הינשופות, שהולכות לישון מאוחר וקמות מאוחר, יש נטייה להיות קצת יותר בדיכאון. כמו כן, נמצא קשר ישיר בין דפוס מאוחר של שינה וקימה לבין עישון סיגריות, היעדר זוגיות והרגלי שינה רעועים. מטה-אנליזה שהתפרסמה ב-2020 קישרה, מפורשות, בין המצב המשפחתי (לרוב, סינגולאריות) לבין בעיות שינה.

מה הקשר בין קשיי השכמה להתמכרות?

לפעמים הקושי לקום בבוקר הופך לקיצוני, לעיתים אפילו לבלתי נסבל ולא נשלט. כל מטפל או פסיכולוג שעובד עם כל אוכלוסייה – ילדים, מתבגרים ומבוגרים, יגיע למסקנה פעמים רבות כי שינה מופרזת היא בריחה רגשית לכל דבר, זה ממש זהה לשימוש בחומר ממכר שמאפשר ויסות רגשי והרגעה.

חוקרים מתעניינים מאוד בבחינה של הקשר בין התנהגויות מתמכרות ולכל סוג שהתמכרות לבין דפוסי שינה, בפרט לאור העובדה שהזיקה של המחקר בין הפרעות שינה לבין התמכרויות מחוזק אמפירית. ויש בזה גם היגיון – אם התמכרות לספורט או התמכרות לסקס נחשבות כיום להתנהגות מתמכרות, מדוע שינה היא לא כזו?

השינה מספקת התנתקות לזמן מסוים מהמודעות הערה, היא תאפשר להתרחק ולהימנע מכאב נפשי, להתמודד עם אתגרים קשים ומורכבים. מי שעובד עם ילדים, יודע עד כמה התופעה של – ילד שמצליח להרדים את עצמו לבד על השולחן בכיתה. כששואלים את הוריו, מגלים שאין עייפות על רקע של היעדר שינה, אלא בעיקר מאמץ אקטיבי להירדם כדי לא להיות בנמצא, כדי לברוח. אנחנו רואים שאיכות החלימה של מי שסובל משנת יתר הינה מוצפת בסיוטים ולרוב גם לא מספקת ואיכותית.

דחיינות

רובנו נעדיף לשחק עם השעון בבוקר "משחק" וניתן לו לצלצל מספר פעמים עד שנאלץ לקום מהמיטה – לכן מומלץ גם נכוון אותו כמה דקות לפני השעה בה מוכרחים לקום. מדובר ברצון שהוא טבעי לגמרי.  אולם, בתוך זה חשוב גם לדעת שכל אחד שמקבל החלטה על זמן ההשכמה רגע לפני שהוא מתכונן לישון ולא במהלך המאבק שהוא עושה בשעות הבוקר. הדרך הטובה ביותר היא להירדם עם הבטחה עצמית לשעה בה מתעוררים וקמים ישר מהמיטה בלי כל דחיינות. לסיומו של עניין, המענה הטוב ביותר להתעוררות מתוכננת בבוקר יהיה לזנק מהמיטה ולא לדחות את קץ השינה. דחיינות יש לה קשר לכל מי שנוהג לאחר. לסיום, כדאי לדעת שארבע בבוקר היא השעה הכי פרודוקטיבית בקרב בני אדם.

רוצים לשאול עוד שאלות על כל מה שצריך לדעת על הפרעות שינה הצטרפו לקבוצת הפייסבוק שלנו

מגזין רפואי חרט על דגלו להביא את המחקרים והמאמרים האמינים ביותר אך אינו מהווה עצה רפואית או חוות דעת מקצועית ואינו תחליף להתייעצות עם איש מקצוע מוסמך, בכל בעיה רפואית או נפשית יש להיוועץ ברופא המלווה שלכם.

מגזין רפואי חרט על דגלו להביא את המחקרים והמאמרים האמינים ביותר אך אינו מהווה עצה רפואית או חוות דעת מקצועית ואינו תחליף להתייעצות עם איש מקצוע מוסמך, בכל בעיה רפואית או נפשית יש להיוועץ ברופא המלווה שלכם.

הוספת תגובה

אתר זה מוגן על ידי reCAPTCHA ו-Google מדיניות פרטיות ו תנאי השירותלהגיש מועמדות.

ברישום התגובה הנך מסכים לתנאי השימוש

אל תפספסו

Monkey pox

בריאות

יוני 26, 2022

אבעבועות הקוף- מה זה ומה חשוב לדעת?

הפאניקה סביב אבעבועות הקוף חובקת עולם בכתבה הבאה ננסה לעשות […]

Older kids at summer camp

בריאות

יוני 26, 2022

ילדים בוגרים בקייטנות הקיץ מה חשוב שתדעו?

המאמר שלנו הפעם יעסוק בבעיות האופייניות לקייטנות של הילדים הגדולים […]

Mosquito bites

בריאות

יוני 26, 2022

כל מה שחשוב לדעת על יתושים ועקיצות

קשה לתאר לעצמנו חרק פחות אהוב מהיתוש – הוא מזמזם […]

קייטנות קיץ

בריאות

יוני 25, 2022

שולחים ילדים קטנים לקייטנות הקיץ ? חשוב שתדעו!

שולחים ילדים קטנים לקייטנות הקיץ? רעיון מצויין להעסיק אותם ולהעשיר […]