ראשית בואו נצנן קצת את ההתלהבות – אני מבין למה כל פעם כולם נרגשים כשמדברים על קנאביס והצעות חוק, אבל מבחן הזמן מלמד אותנו להיות קצת סקפטיים ועד שהחוק לא יעבור בקריאה שלישית אין לנו בעצם שום חוק הסדרה. כרגע אנחנו נמצאים עוד לפני השלב הראשון, אחרי ההצבעה ביום רביעי בכנסת ולאחר שעברה ברוב היא כעת חוזרת לוועדת השרים לענייני חקיקה לפני העלאתה בכלל לקריאה ראשונה. מאת מתן שמיר – מומחה ויועץ לטיפול ולרגולציה בקנאביס רפואי – Refui.com

עכשיו בואו נצלול רגע לתוך הצעת החוק של הסדרת הקנאביס הרפואי וננסה להבין אותה

מה מטרת הצעת החוק? מטרת הצעת החוק כפי שמוגדר בנוסח ההצעה היא להוריד חלקים לא נחוצים בתוך שרשרת ההפצה, להסיר חסמים רגולטוריים, שימור רצף טיפולי והבטחת איכות ובטיחות בטיפול – החוק החדש מנסה לתקן את ההחלטות השנויות במחלוקת שנתקבלו ויושמו ע"י יובל לנדשפט, מנהל היחידה לקנאביס רפואי מזה 5 שנים, אך החוק אינו מסביר כיצד אלו ייושמו בשטח. כותבי החוק טוענים שהורדת מחירי מוצרי הקנאביס בישראל היא אחת ממטרות החוק החדש אך הם אינם מפרטים כיצד חלק זה ייושם בפועל, מהיכן יגיע המימון, מי האחראי לכך.

הבשורה של ההסדרה – כל רופא מומחה יהיה רשאי להנפיק רישיון לקנאביס רפואי

זו בשורה ממשית שכן נושא זה בפועל יכול להסדיר את שוק הרופאים המאכרים אשר גובים סכומי כסף לא הגיוניים על ניפוק רישיונות ואת מגוון החברות הפרטיות אשר "עוזרות למטופלים להוציא רישיונות" וגובים על התהליך אלפי שקלים.

חברי הכנסת מנסור עבאס עידית סילמן ושרן השכל צילום דוברות הכנסת נועם מושקוביץ

הוצאת החלק של בתי המסחר (שמלכתחילה לא היה להם זכות קיום) משרשרת היצור של קנאביס רפואי מגופי צד שלישי כדי לצמצם בעלויות

מדובר על מהלך בהחלט נכון אך גם כאן צריך רגע להתעכב, נכון להיום קיימים כ-5 בתי מסחר, בתי המסחר קונים את הקנאביס מהחווה או מייבאים ואז מוכרים את זה לבתי המרקחת, לפי התאוריה מחיר הקנאביס אמור לרדת לפחות ב 4-7%, בפועל יש לקחת בחשבון שלא בטוח שחוות גידול לקנאביס תרצה להיכנס להוצאה והשקעה בהקמת בית מסחר משלה, אז או שהחוות יחליטו להישאר עם המצב הקיים או שיחליטו להשקיע כך או כך ישנו חשש כי שינוי זה לא באמת יביא להוזלה שבונה עליה השכל.

נושא בדיקות וסימון מוצרי הקנאביס אינו ברור

ניסיון להכניס דוח מעבדה שלם על אריזת מוצר הוא לא מציאותי כמו כן בדיקות המעבדה חייבות להימצא בידיו של גורם שלישי, לא ניתן לסמוך על חברות הקנאביס שישקפו מידע אמין אודות מוצריהם כמו גם כל נושא הפיקוח על השרשרת שנשאר בידי חברות הקנאביס, זה פשוט לתת לחתול לשמור על השמנת.

נשות הקואליציה שמחות לאחר אישור החוק בקריאה טרומית צילום דוברות הכנסת

בתיאבון – המוצרים האכילים חוזרים

בשורה מעניינת בחוק החדש היא חזרתם של מוצרי קנאביס נוספים כגון מוצרי מאכל, שהיו חוקיים עד 2015 והורדו מהמדפים כשנה לפני כניסת הרפורמה.

גמילה מקנאביס רפואי

בשורה מעניינת נוספת וחשובה היא הוצאת נושא טיפול בגמילה מידי משרד הבריאות והעברתו לידי קופ"ח, קשה עדיין להעריך כיצד ייושם מבחינה טיפולי בתוך קופות החולים לכן גם כאן הרעיון טוב מאד לגבי היישום נצטרך להמתין ולראות

לסיכום, אחרי שהבנו את כל מה שדרוש וחשוב להבין, אפשר בינתיים לחזל"ש, אני מאמין שחברי הכנסת ידאגו לעדכן אותנו בקול תרועה גדול ובצילומי סלפי בכל פרט חדש.

מתן שמיר – מומחה ויועץ לטיפול ולרגולציה בקנאביס רפואי – Refui.com

הצטרפו לקבוצת הפייסבוק שלנו

 

מגזין רפואי חרט על דגלו להביא את המאמרים והמחקרים האמינים ביותר אך אינו מהווה עצה רפואית או חוות דעת מקצועית ואינם תחליף להתייעצות עם איש מקצוע מוסמך או כל מומחה אחר בהתאם לכתבה.

הוספת תגובה

אתר זה מוגן על ידי reCAPTCHA ו-Google מדיניות פרטיות ו תנאי השירותלהגיש מועמדות.

ברישום התגובה הנך מסכים לתנאי השימוש

אל תפספסו

ל"ג בעומר

בריאות

מאי 16, 2022

מדריך אשששששש – כל מה שצריך לדעת כדי לעבור את לג בעומר בשלום

לג בעומר, חג מלא הכנה לקראת ערב מלא בשמחה וחום. […]

אנדומטריוזיס

בריאות

מאי 03, 2022

אנדומטריוזיס – זה לא נדמה לך וזה לא סתם כאבי מחזור

אנדומטריוזיס היא מחלקה גניקולוגית והיא מחלה דלקתית כרונית. שמה של […]

כאבי מחזור

בריאות

מאי 02, 2022

כל מה שצריך לדעת על כאבי מחזור

התסמונת הקדם וסתית, שנשים רבות סובלות ממנה, מתאפיינת בשינויים מנטליים, […]

מחלות אוטואימוניות

בריאות

מאי 01, 2022

כל מה שצריך לדעת על מחלות אוטואימוניות

על אף שמערכת החיסון שלנו תפקידה להתמודד עם מנעד מחלות […]