דיכאון חורף הוא חלק נורמלי מהעונה – אבל מה קורה כשמוסיפים לחץ ומתח בעקבות מגפה עולמית?

החורף מתקרב, והשנה הוא מבטיח להיות עגום מהרגיל כאשר הגבלות מתמשכות בגלל מגפת הקורונה עדיין משפיעות על כל תחומי החיים שלנו. תופעת דיכאון החורף היא תופעה עונתית רגילה וזאת מכמה סיבות וביניהן, הימים מתקצרים, זמן הבילוי מחוץ לבית מוגבל בגלל מזג אוויר קר ושעון החורף מביא עימו חושך בשעות מוקדמות של היום. הרופאים מזהירים כי נוכח תקופת הקורונה, דיכאון כפול המשלב בין השניים עומד לפגוע קשה.

מהי הפרעה רגשית עונתית?

SAD – seasonal affective disorder – הפרעה רגשית עונתית – הוא סוג של דיכאון, אנשים הסובלים מ- SAD נוטים לחוות תסמיני דיכאון שכיחים: מרגישים מדוכאים ברוב הימים, מאבדים עניין בפעילויות שפעם נהנו מהם, חווים שינויים בתיאבון או במשקל, סובלים מבעיות בשינה, בעלי אנרגיה נמוכה ומרגישים חסרי תקווה או חסרי ערך. SAD משפיע על אנשים במשך ארבעה או חמישה חודשים בשנה – בדרך כלל בחודשי החורף, בהם הימים מתקצרים. אור מקדם את הפרשת ההורמונים והמוליכים העצביים במוח, במיוחד סרוטונין, שמייצב את מצב הרוח, את תחושת הרווחה ואת האושר. מכיוון שיש פחות אור יום והאור לא כל כך חזק בחורף, אנחנו לא מייצרים הרבה סרוטונין וזה עלול להוביל לדיכאון, עפ"י מחקרים לנשים יש סיכוי גבוה פי ארבעה לחוות זאת מגברים.

אולי יעניין אתכם גם >> 10 סוגי דיכאון ומה אתם צריכים לדעת על כל אחד מהם

האם הקורונה תחמיר את ההפרעה רגשית עונתית בחורף של 2021?

בקצרה, כנראה.

אנשים רגישים יותר לדיכאון באופן כללי השנה, אומרת פסיכולוגית הבריאות שרי בנטון, "קשר חברתי, עבודה משמעותית, פעילות גופנית – כל אלה יוצרים בנו תחושה של רווחה. כשכל הדברים הללו מוגבלים, אנו משלמים מחיר. המגיפה הובילה לחודשים של התרחקות חברתית ובידוד והגברת מתח הקשורים לתעסוקה ולכלכלה, שניהם גורמי סיכון לדיכאון. אמצעי שהייה בבית יגבילו עוד יותר את מעט האור שאנשים סופגים כאשר הם יוצאים החוצה בחודשים הקרים יותר. זה יקשה עוד יותר על המוח הלחוץ לייצר את הכמות הדרושה של סרוטונין כדי למנוע נפילה לדיכאון.

כיצד להימנע מדיכאון חורף בשנת 2021?

למרות שמומחים מצפים שההשפעות של SAD יהיו כבדות עם תחילת החורף, ניתן להגן מפני התפתחות דיכאון כזה עם הכנה יזומה קטנה. בתור התחלה, SAD הינו תהליך איטי – הוא מתעורר ומתגבר בצורה הדרגתית כאשר הימים מתחילים להתקצר, אולי לא תבחינו בהשפעות עד לימים הקרים, הגשומים והחשוכים של ינואר. מה שאומר שפעולה כעת יכולה לעזור לכם להדוף את הדיכאון בהמשך העונה.

אולי יעניין אתכם גם >> כיצד המסע לבריאות הנפש של הנסיך הארי יכול לעזור לאחרים להתגבר על טראומה

הדבר החשוב ביותר: אם עדיין ניתן לצאת החוצה, עשו זאת! אבל העבירו את לוח הזמנים שלכם בכדי שתצאו החוצה לפני הצהריים, בין אם זה לריצה או לטיול או אפילו סתם קניות במכולת. זה הזמן ביום שבו התאים הרגישים לאור של העיניים שלכם מוקרנים על המוח כדי לעזור להגביר את אותם נוירוטרנסמיטרים.

מנקודת מבט של אורח חיים, חישבו על הדברים שעוזרים לכם להרגיש תחושת אושר או שמחה, חשבו מה יכול להחליף את הדברים האלה כדי שיתנו לכם את אותה תחושת רווחה. תחומי עניין כמו סריגה, אפיית לחם מחמצת, בישול, מפגשי זום הפכו אסטרטגיית התמודדות שאנשים משתמשים בהם כחלופות למה שהם היו עושים בד"כ.

לבסוף, מעגל החברים הקרוב. טיפול בשיחות יעיל מאוד בהפחתת דיכאון, גם אם אתם מרגישים כי החורף הזה עשוי להיות חשוך, אתם כנראה לא היחידים שחווים זאת. קיבעו שיחות צ'ק-אין שבועיות, בין אם זה זום או כל דבר אחר עם חברים או משפחה. ישנה חשיבות לשתף את מה שעובר עליכם עם אחרים כדי שתוכלו להיות במעקב אחר החשובים לכם והם אחריכם.

אולי יעניין אתכם גם >> טיפים וכלים להתמודדות עם חרדה ודיכאון במהלך הקורונה

 

אם לא קיבלתם מספיק מידע, בואו לשאול שאלות נוספות, הצטרפו לקהילה שלנו בפייסבוק.

מגזין רפואי חרט על דגלו להביא את המאמרים והמחקרים האמינים ביותר אך אינו מהווה עצה רפואית או חוות דעת מקצועית ואינם תחליף להתייעצות עם איש מקצוע מוסמך או כל מומחה אחר בהתאם לכתבה.

 

הכתבה תורגמה מאנגלית על ידי מגזין רפואי >>
https://www.health.com/condition/depression/seasonal-affective-disorder-covid-19

מגזין רפואי חרט על דגלו להביא את המחקרים והמאמרים האמינים ביותר אך אינו מהווה עצה רפואית או חוות דעת מקצועית ואינו תחליף להתייעצות עם איש מקצוע מוסמך, בכל בעיה רפואית או נפשית יש להיוועץ ברופא המלווה שלכם.

הוספת תגובה

אתר זה מוגן על ידי reCAPTCHA ו-Google מדיניות פרטיות ו תנאי השירותלהגיש מועמדות.

ברישום התגובה הנך מסכים לתנאי השימוש

אל תפספסו

Monkey pox

בריאות

יוני 26, 2022

אבעבועות הקוף- מה זה ומה חשוב לדעת?

הפאניקה סביב אבעבועות הקוף חובקת עולם בכתבה הבאה ננסה לעשות […]

Older kids at summer camp

בריאות

יוני 26, 2022

ילדים בוגרים בקייטנות הקיץ מה חשוב שתדעו?

המאמר שלנו הפעם יעסוק בבעיות האופייניות לקייטנות של הילדים הגדולים […]

Mosquito bites

בריאות

יוני 26, 2022

כל מה שחשוב לדעת על יתושים ועקיצות

קשה לתאר לעצמנו חרק פחות אהוב מהיתוש – הוא מזמזם […]

קייטנות קיץ

בריאות

יוני 25, 2022

שולחים ילדים קטנים לקייטנות הקיץ ? חשוב שתדעו!

שולחים ילדים קטנים לקייטנות הקיץ? רעיון מצויין להעסיק אותם ולהעשיר […]